Kalendarium

Janusz Kurczab urodził się 6 września 1937 r. w Warszawie, zmarł 11 kwietnia 2015 r. Był szermierzem, wspinaczem skałkowym, alpinistą i trenerem, kierownikiem wypraw, skialpinistą oraz autorem książek i artykułów o tematyce górskiej. W 2015 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie.

Stanisław Jaworski urodził się 5 września 1946 r. w Bielsku, zginął 11 grudnia 1983 r. na Manaslu w Nepalu. Był taternikiem, alpinistą oraz fotografem górskim. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi, z zawodu był operatorem filmowym. Tworzył filmy fabularne, jednak pociągała go tematyka górska.

Wojciech Tadeusz Brański urodził się 17 lipca 1935 r. w Warszawie. W 1952 r. ukończył szkołę Wojciecha Górskiego w Warszawie, a następnie studia na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej (inż. mgr elektronik) oraz doktoryzował się z fizyki. Taternictwem zajął się 1957 r., rok później został członkiem warszawskiego koła KW. Od 1962 r. związany z Polskim Klubem Górskim, w którym w latach 2003-2009 pełnił funkcję prezesa.

Monika Witkowska – podróżniczka, żeglarka, zdobywczyni Korony Ziemi, dziennikarka i autorka książek. Jej pasją są podróże: przede wszystkim rejsy morskie i oceaniczne oraz oczywiście wyprawy w góry. To jednak nie wyczerpuje zainteresowań Witkowskiej, która także nurkuje, uprawia windsurfing, narciarstwo, snowboard, a w przeszłości również sporty powietrzne.

Stanisław Cholewa - taternik, alpinista, fotograf górski, kolekcjoner znaczków pocztowych i zbiorów etnograficznych z różnych górskich rejonów świata. Urodził się 13 lipca 1940 r. w Borysławiu. Z zawodu mgr inż. elektryk, m.in. pełnił funkcję dyrektora technicznego w firmie Energotest w Gliwicach.