Podróżnik, alpinista, dziennikarz, fotograf, polarnik, bloger, organizator, członek prestiżowego Outdoor Team, zdobywca wulkanów. Niełatwo wymienić wszystkie pasje Grzegorza Gawlika, ale to przez tą ostatnią wymienioną jest on znany większości fanów outdooru. Urodzony w Piekarach Śląskich 38 lat temu odbył kilkaset podróży, eksplorując m.in. lodowce i tereny polarne, wspinał się w rejonach całego świata. W sumie odwiedził 90 krajów podczas kilkuset podróży.

Mimo wielu pasji to wulkany skradły jego serce i im poświęcił swój projekt “100 wulkanów”. Projekt rozpoczął się w 2006 roku i jego założeniem było zdobycie 57 wulkanów świata - 40 aktywnych, uśpionych lub wygasłych oraz 121 innych miejsc wulkanicznych (pustynie wulkaniczne, jaskinie wulkaniczne, formacje skalne, gejzery, pola lawowe). Poniżej lista najważniejszych wulkanów, które Grzegorz wybrał do projektu zdobywając niektóre nawet kilkakrotnie:

- Ojos del Salado 6896 m - od strony chilijskiej i argentyńskiej,
- Pissis 6800 m - trzy główne wierzchołki,
- Llullaillaco 6755 m,
- Sairecabur 6003 m,
- Kilimandżaro 5895 m wraz z wejściem do krateru Kibo,
- Elbrus 5642 m,
- Demawend 5634 m,
- Pico de Orizaba 5629 m,
- Lascar 5633 m,
- Popocatepetl 5424 m,
- Ararat 5137 m.Grzegorz Gawlik i jego wulkany. Nowy członek Outdoor Team!
Hekla, Islandia, fot. Grzegorz Gawli
k

 

Grzegorz Gawlik i jego wulkany. Nowy członek Outdoor Team!
Erupcja wulkanu Fuego, Gwatemala, fot. Grzegorz Gawlik

Projekt 100 Wulkanów mimo, że dwa lata temu dotarł dopiero na półmetek to już stał się dużym sukcesem. Dzięki jego powstaniu i badaniom Grzegorza ustalono wiele nowych faktów dotyczących wulkanów na świecie:
- ustalono trzy nowe najwyżej położone jeziora na świecie w masywie wulkanu Ojos del Salado na granicy Argentyny i Chile,
- zbadano tam również najwyżej położone pole geotermalne na świecie (6460-6500m),
- wytyczenie nowych dróg wspinaczkowych,
- zaktualizowanie wysokości szczytów,
- dokonanie pierwszych polskich i światowych wejść czy zejść do kraterów.

Grzegorz Gawlik i jego wulkany. Nowy członek Outdoor Team!

Grzegorz Gawlik i jego wulkany. Nowy członek Outdoor Team!
Wulkan Stromboli, fot. Grzegorz Gawlik

Za sprawą tej inicjatywy Grzegorz Gawlik uzyskał niezliczona ilość zdjęć oraz nagrań z wypraw. Swoimi pracami, tekstami oraz projektem 100 Wulkanów Grzegorz dzieli się na autorskiej stronie internetowej Grzegorz Gawlik: Portal podróżniczy. Można tam znaleźć wszystkie informacje o projekcie, publikacje oraz imponujące zdjęcia z wypraw.

Z wykształcenia podróżnik jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Jest założycielem społeczno-oświatowego stowarzyszenia PROGRES w Bytomiu. Od wielu lat należy do Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W 2014 roku zdobył tytuł “Absolwenta z Pasją” Uniwersytetu Śląskiego, a rok później został laureatem nagrody im. Andrzeja Zawady podczas KOLOSÓW. Jest również ambasadorem Polish Working Dog Foundation w Bielsku Białej. Grzegorz jest równie nowym członkiem Outdoor Team. W 2017 norweska marka powiększyła się o Polskich ambasadorów. W jej skład poza Grzegorzem wchodzą wielkie osobistości, w postaci Andrzeja Marcisza i Ryszarda Pawłowskiego, ale również Maja Rudka, Paulina Janczar oraz mała Oliwka.

Izabela Janaszek

Źródło:
Grzegorz Gawlik: Portal podróżniczy