Zeszłej zimy testowałem Bestard Top Extreme Lite podczas kilku alpejskich wypraw. 

Użyłem tego wysokogórskiego buta podczas próby wejścia na Eiger i wspinaczki na południowy filar Moncha. Top Extreme Lite wykazał się wysoką wydajnością, zapewniając ciepło, komfort i ochronę w trudnych warunkach. W tej recenzji obiektywnie podkreślę zalety tego buta, jednocześnie uznając obszary, w których można by wprowadzić ulepszenia.

But posiada całkiem spory pakiet zalet od marki Bestard.

Ciepło i wygoda: Wyjmowany but wewnętrzny z ociepleniem Gore-Tex, uzupełniony pianką izolującą i połączony z butem zewnętrznym z wyściółką Thinsulate, tworzy przytulne i izolowane środowisko dla stopy. O ile z tym butem doszedłem do -25 C, to podejrzewam, że taka konstrukcja zapewnia wystarczającą ochronę przed zimnem poniżej -30 C. Nawet podczas nocnych podejść w niskich temperaturach i przy silnym wietrze stopy pozostały ciepłe i w komfortowych warunkach, pozwalając mi skupić się na wspinaczce.

Te buty są naprawdę solidne, a jednocześnie bardzo lekkie 

Bardzo niska waga: ten but wygląda na ciężki, ale w rzeczywistości jest taki lekki! Koncepcja podwójnych skórzanych butów Top Extreme Lite trzeciej generacji w połączeniu z zastosowaniem kevlaru w górnych częściach znacznie zmniejsza wagę bez uszczerbku dla trwałości i odporności na trudne warunki atmosferyczne. Pozwala skupić się na technicznych częściach wspinaczki. 

Solidna konstrukcja: Solidna konstrukcja zapewnia wystarczającą ochronę przed trudnym terenem, oblodzonymi zboczami i nieprzewidywalną pogodą. Gumowy rant dodatkowo chroni but przed otarciami i uderzeniami, zwiększając jego trwałość. Po prostu wydaje się solidny i jestem pewien, że będę go używać przez wiele lat.


Wydajność podczas wspinaczki: sztywna wkładka Bestflex FC + P buta zapewnia solidną i sztywną platformę, która jest idealna do technicznych podejść. Jego precyzyjne i wspierające dopasowanie zapewnia pewność podczas trudnych manewrów. Dodatkowo podeszwa zewnętrzna Vibram Mont + EVA + TPU zapewnia wyjątkową przyczepność na różnych powierzchniach, poprawiając ogólną wydajność podczas wspinaczki.


Komfort chodzenia i swoboda ruchów: Pomimo swojej sztywnej natury, Top Extreme Lite zachowuje imponujący komfort chodzenia, oferując elastyczność i swobodę ruchów. Jest to szczególnie korzystne podczas długich podejść i zjazdów, kiedy nieporęczne buty mogą być ciężarem.

System sznurowania Quick-Lock: System sznurowania Easy-Running & Quick-Lock umożliwia szybkie i skuteczne dopasowanie, nawet w rękawiczkach. Ta funkcja okazała się korzystna podczas przechodzenia między trybami wspinaczki i trawersu po lodowcu.
Elementy odblaskowe: dodanie elementów odblaskowych poprawia widoczność w warunkach słabego oświetlenia, zapewniając bezpieczeństwo podczas nocnych zjazdów lub wczesnych porannych startów.

Wygodny Botek: Wewnętrzny but jest bardzo łatwy do wyjęcia i ponownego założenia, co nie zawsze ma miejsce w przypadku butów dwuwarstwowych.

Wreszcie wydajna wentylacja ogranicza gromadzenie się wilgoci w bucie.

 

Co poprawić?

Nie widzę oczywistych obszarów do ulepszeń, może poza jednym: wewnętrzny but nie jest połączony z zewnętrznym za pomocą złożonego kawałka materiału. Będąc wygodnym, tę część można było usunąć, aby uzyskać system mocowania, który pozwoliłby zaoszczędzić kilka gramów ciężarków. Ale znowu, to drobiazg.


Wniosek

Bestard Top Extreme Lite to lekki but na wymagające zimowe wspinaczki i wyprawy. Chociaż do tej pory używałem go tylko w zimowych Alpach, nie mogę się doczekać, aby zabrać go na chłodniejsze wyprawy w następnym sezonie!

Więcej informacji na temat buta można znaleźć na stronie producenta. Można je zamówić online w Sklepie Górskim.

Maciej Besta 

 

Zapraszamy do Galerii, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z testu butów Bestard Top Extreme Lite.