Spodnie typu shell zapewniają ochronę przed wiatrem i deszczem. 

Spodnie typu shell są bardzo przydatną częścią garderoby podczas wypraw poza sezonem zimowym: zapewniają ochronę przed wiatrem i deszczem, a także mogą służyć jako dodatkowa warstwa, gdy robi się naprawdę zimno. Wśród modeli, z których korzystałem przez lata, zdecydowanie na uwagę zasługuje wydany niedawno Horizon firmy Nordisk. Testowałem go podczas letniej samotnej wyprawy w 2022 roku na płaskowyż Anabar, niezwykle odległy region w Arktyce na Syberii, pełen gęstej tajgi, rozległej i pustej tundry, rozległych pól ostrych kamieni i głazów oraz licznych silnych rzek, które przecinają płaskowyż z głębokimi dolinami o stromych brzegach.
Te rzeczy są lekkie: przechylają szalę na 225 gramów. W przypadku 3-warstwowych wodoodpornych spodni z długimi zamkami po bokach i w pełni klejonymi szwami to graniczy z szaleństwem. Teraz, oczywiście, w dzisiejszych czasach można kupić spodnie o wadze zaledwie 50 gramów… ale nie będą one niczym zbliżonym do skorupy: po prostu impregnowany nylon, który zrobi dziury, gdy użyjesz go do czegoś innego niż bieganie w górach. Na wyprawy i wszystko, co wymaga bardziej zaangażowanego kontaktu z otoczeniem, będziesz potrzebować spodni, które faktycznie wytrzymają trochę ścierania. Tutaj Horizon też błyszczy – podczas wyprawy musiałem walczyć z krzakami i gęstymi lasami, często siedziałem na głazach i kamieniach, a spodnie wciąż wyglądają jak nowe. Nie zabrałbym ich na trekking, w którym przeważają gęste lasy (taka wyprawa zniszczyłaby w zasadzie wszelkie ultralekkie spodnie typu shell).

 

Inne cechy, które czynią je jeszcze bardziej atrakcyjnymi to – oprócz bocznych zamków błyskawicznych – regulacja na rzepy na łydkach w celu zmniejszenia objętości i zminimalizowania otarć, profilowane i profilowane kolana, elastyczny dół i odblaskowe detale. Połączenie wszystkich tych cech wraz z 3-warstwową membraną o wysokości hydrostatycznej 10 000 mm to duże osiągnięcie.

Podsumowując, Nordisk Horizon to niesamowita para ultralekkich spodni typu shell, które w pełni polecam na każdą wyprawę lub wycieczkę w przeważnie mokrych lub wietrznych warunkach na otwartą przestrzeń lub częściowo zalesiony teren.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie producenta. Można je zamówić online w Sklepie Górskim.

Maciej Besta

Zapraszamy do Galerii, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z testu spodni Nordiska Horizon Shell.